Upravo se u Beloj kući čuo zvuk i počeo je zadatak za Crnu grupu. Filip Car je dobio zadatak da pojede sladoled bez ruku.
On je otrčao do Šiša bara i krenuo da jede sladoled, ali je imao peh dok je trčao, on je proklizao i povredio nogu. On je brzo odustao od zadatka, a po samoj reakciji, moglo se videti da se radi o ozbiljnoj povredi.
Filip je odšepao do kuće, a kada su ga zadrugari ugledali počeli su da se hvataju za glavu i da jaušu koliko je loše izgledalo.Kristijan je rekao da će on pomoćio Filipu, dok je Car rekao da mu se vrti u glavi i da mora da iskulira dok očekuje intervenciju lekara.
Imunolog i član Kriznog štaba Srđa Janković izjavio je danas da su bolnice prepune i da je procenat kovid pozitivnih među testiranima i dalje jako visok. On je poručio da se o popuštanju mera ne može govoriti sve dok imamo više primljenih nego otpuštenih pacijenata zaraženih koronavirusom.
Janković je izjavio da će sledeća sednica Kriznog štaba biti uskoro jer će se razmatrati mere za narednu sedmicu, navodeći da u ovom trenutku ne vidi uslove za bilo kakva popuštanja.
On je za RTS rekao da će eventualno otvaranje kafića i tržnih centara tek biti razmatrano zavisno od epidemijske situacije.
"Neprimereno je sad diskutovati o tome, zavisi da li će situacija da se stabilizuje, to ne vidimo, bolnice se pune, ne možemo govoriti o ublažavanju. Pobošljanje je nezahvalno prognozirati, izjava o slabijim merama bila bi besmislena", naglasio je imunolog.
Janković je dodao da se očekuje pad broja novozaraženih, ali da pitanje "koliko je vremena potrebno za to" za sad nema odgovora.
"Predlagali smo za nijansu oštrije mere za bar 14 dana. Ovo je sprečilo potpunu katastrofu koja je pretila, zdravstveni sistem je preopterećen, teško je naći mesto u bolnicama, samo najteži pacijenti se primaju u bolnicu, ne mogu da naglasim koliko je situacija ozbiljna", naveo je član Kriznog štaba.
Iako su sada brojke manje nego u novembru, rekao je da je situacija sada teža jer je preopterećenje sistema dostiglo alarmantan nivo.
"Imamo posla sa većim procentom britanskog soja, dokazano je da je zarazniji, ali je manje dokaza da je agresivniji. U ovakvom stanju sistema mi više vidimo teže pacijente jer oni moraju da stignu do lekara, a jedan deo ostaje kod kuće dok im ne bude loše", istakao je on i apelovao na sve građane kod kojih se ispolje simptomi koronavirusa da se jave lekaru kako se njihovo stanje ne bi brzo pogoršalo.
"Dajana je mnogo patila sa njim, ali ga je volela. Bila je puna ljubavi. Njemu je sve praštala - prevare, kontrolisanje telefona... a onda joj je taj psihopata oduzeo život."
Ovako za "Blic" započinje priču L. A, drugarica Dajane Lazarević (22) iz Porodina koju je, u noći između nedelje i ponedeljka, u stanu u Salzburgu ubio suprug Nenad Lazarević (26) iz Jagodine. Ovaj bračni par iz Srbije preselio se u Austriju pre dve i po godine sa Dajaninom porodicom. Tamo su živeli, radili i odgajali dve ćerkice od sedam meseci i tri godine koje su u trenutku zločina bile u susednoj sobi. L. A. kaže za “Blic” da je njena prijateljica već duže vreme bila nesrećna sa Nenadom, ali je ipak ostajala sa njim.
- Dajana je bila osoba koja bi pre dala drugima nego sebi, pre svega najbolja majka za svoju decu, domaćica, pa onda sve ostalo... Još sam u šoku, ne mogu da shvatim šta se dešava, da je više nikada neću ni videti ni zagrliti. Nijedna osoba na ovom svetu nije zaslužila da joj neko oduzme život, pogotovu ne na tako brutalan način. Osećam neopisivu tugu, žalost i prazninu... - kaže drugarica brutalno ubijene mlade majke.Kako kaže, Nenad je bio u zatvoru dva meseca, jer je pokušao da ubije Danijelu i njene roditelje 24. decembra prošle godine.
- Danijela nije htela sa njim da sedne u auto i ide kući jer je bio pijan. Rekla mu je da je bolje da prespavaju kod njenih, pa će sutradan otići kući. Međutim on je otišao, pa se ubrzo vratio sa nožem. Smejao joj se u lice i pitao je: “Je l' stvarno nećeš ići?”. Ona je odbila, a onda rekao da će ih sve zaklati. Dajanin stariji polubrat je skočio, odgurnuo ga i zatvorio ga na balkon dok policija nije došla - prepričava ona jezivu dramu koja se odigrala u porodičnom domu.Kako kaže, Dajana je nakon hapšenja podnela zahtev za razvod braka, a krenula je i u "borbu" za starateljstvo.
- On je iz zatvora pušten 25. februara. Iako je dobio zabranu prilaska, na veliku žalost završio je ono što je započeo tog 24. decembra. Dajana je patila puno s njim, ali ga je volela, ona je bila puna ljubavi. Zato je sve i praštala i trpela. Sve prevare, njegovo dolaženje kući u gluvo doba noći sa ko zna koliko promila alkohola u krvi, kontrolisanje telefona i ostalo. On je psihopata. Suvišan je svaki komentar... - neutešna je L. A.
Dajana joj je, kako priča, uvek sve govorila, a njen broj uvek je pozivala kada god bi imala neki problem.
- Nije znala dobro nemački, pa sam uvek išla sa njom, šta god da je trebalo. Nisam uspela da je zaštitim iako je govorila da će je ubiti kada izađe. Bojala se. U takvom je strahu živela. Jadno srce moje... - sa tugom govori ona.
Ubo je 22 puta nožem
Šta se između Dajane i Nenada događalo kobne noći, njena prijateljica ne zna da kaže.
- On je nju izbo 22 puta nožem, a onda se sam predao policiji. Pre toga nazvao je Dajaninog oca i rekao mu da dođe po decu, jer mu je ćerka mrtva. Može li jedan čovek tako nešto da napravi? Šta se tog dana desilo, to sam Bog zna. Dok ne čujem na suđenju njegov iskaz ostaje samo pitanje, a i to je isto upitno jer svaka priča ima dve strane. Ja njenu drugu stranu nikada neću čuti - kaže ona i dodaje da je svima najveći strah za Dajanine ćerkice.
Deo glumačke postave predstave "Kad su cvetale tikve", njih 17, potpisalo je inicijativu da ne žele da igraju sa Branislavom Lečićem, nakon što je glumica Danijela Štajnfeld u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu navela je da je Lečić misteriozni moćnik iz filmske industrije koji ju je silovao. Kako nezvanično saznajemo, među potpisnicima inicijative su i Miloš Biković, koji igra glavnu ulogu u pomenutoj predstavi, kao i glumac Miodrag Radonjić.
Nakon što je u javnosti objavljena vest o Danijeli Štajnfeld i Branislavu Lečiću, 17 glumaca je odbilo da igra sa Lečićem u pomenutoj predstavi, koja se igra na sceni Beogradskog dramskog pozorišta.
Među 17 imena koja su potpisala inicijativu su, kako nezvanično saznajemo, glumci Miloš Biković i Miodrag Radonjić, dok su preostali glumci ostali uzdržani.Ovim povodom, Beogradsko dramsko pozorište izdalo je i zvanično saopštenje.
- Beogradsko dramsko pozorište obaveštava javnost da je na zahtev većeg dela ansambla predstave "Kad su cvetale tikve", glumac Branislav Lečić izuzet iz predstojećih igranja predstave, zbog aktuelne situacije. Zbog kompleksnosti svih događaja, Beogradsko dramsko pozorište smatra da je ovaj slučaj isključivo u rukama nadležnih institucija i na ovu temu neće se više izjašnjavati - naveli su iz pozorišta.Kada je obavešten da je izuzet iz predstave "Kad su cvetale tikve", Branislav Lečić je kolegama odgovorio putem društvene mreže Fejsbuk.
- Sa onima koji sude o ljudima i ovakvim događanjima i optužbama preko medija, bez prava na moj glas i moju istinu, nikada više nemam šta da tražim! Zaboravite na našu saradnju, i poručite tim glumcima da me ni takvi ljudi ni takvi glumci uopšte ne zanimaju. Oni bez obzira na godine ne znaju ni šta je pravo, a ni pravda. Neka me izbegavaju u širokom luku! Istina će pobediti! Dragi Leka odgovara na poruku Beogradskog dramskog pozorišta - napisao je glumac u objavi.Podsetimo, glumica Danijela Štajnfeld je u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu navela da je njen kolega Branislav Lečić misteriozni moćnik iz filmske industrije koji ju je silovao, a javnost je za to saznala u ponedeljak, 22. marta.
Danijela Štajnfeld je prvi put u svom filmu "Zaceli me" izjavila da je silovana. Zbog ovog događaja glumica je rešila da se preseli u Ameriku.
Nakon svađe, reper je otišao u pušionicu gde se žalio Ermini Pašović i Marku Janjuševiću Janjušu, na probleme koje ima ima u Beloj kući. Tom prilikom prisetio se svoje supruge Ivane Aleksić, koju je prevario u rijalitiju sa Tarom.
- Ja nisam glup ja znam sve, ja ne bežim od problema nego samo želim da se smirim. Znam šta me čeka kada izađem napolje, čeka me razvod, osude i svašta. Ponižavanje me čeka, a ja sam jedini koji sam izgubio sve i ispadam psihopata! Ja sam ispao loš i meni nema odbrane. Ja sa uz Ivanu sve napravio, ona je bila uz mene i sve smo zajedno stekli, porodica joj je super, porodica bajka, sa njom sam živeo bajku! - žalio se reper.
- Ja tebe sve slušam, i taj tvoj problem koji imaš, moje je bio isti, ali puta deset! Imam dete, nemam stan, živeo sam kod žene, video si šta mi se desilo. Ja sam napolju bežao i menjao lokacije, da bih došao do stadijuma da se ubvijem, ja sam udrao glavom i moj mozak nije imao funkciju i zvao sam ženu da mi pomogne, jer sam odlepio - rekao je Janjuš.
- Ti ne možeš tako da toneš, ostani ovde i bori se. Ja sam htela par puta da te urnišem, ali sam se suzdražavala. Svako ko te voli, i nastaviće veruj mi. Ostani ovde i barem uzmi taj novac koji si zaradio, da ne bude sve za džabe - savetovala ga je Ermina.
- Ja sam svestan svega i sam sebe krivim za sve! Mene najviše brine jer ću napolju biti najgori, a nisam najgori i to će me sahraniti - dodao je Ša.
Na današnji dan pre 22 godine počelo je NATO bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije (SRJ), koje se od 2015. godine zvanično obeležava kao „početak NATO agresije“. Prema podacima Ministarstva odbrane Srbije, za 11 nedelja, poginulo je oko 2.500 civila i oko 1.000 vojnika i policajaca. Ovaj dan u Srbiji će biti obeležen nizom manifestacija, polaganjem cveća i venaca i odavanjem pošte nastradalima.
Akcija NATO-a usledila je posle neuspešnih pregovora o rešenju krize na Kosovu, vođenih u Rambujeu i Parizu februara i marta 1999. godine.
U kampanji su učestvovale snage 19 zemalja Zapada, a akcije iz vazduha, koje su trajale 78 dana, izvedene su bez odobrenja Saveta bezbednosti UN.
Teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, zdravstvene ustanove, medijske kuće i vojni objekti.
Prema podacima Ministarstva odbrane Srbije, tokom vazdušnih napada nastradao je 1.031 pripadnik vojske i policije i oko 2.500 civila, od kojih osamdestdevetoro dece, a teže i lakše je ranjeno oko 6.000 civila i 5.173 vojnika i policajaca.
U noći između 22. i 23. aprila NATO je bombardovao i zgradu Radio-televizije Srbije kada je poginulo 16 zasposlenih u RTS.
Prema zvaničnim podacima, 25 građana dveju republika se i dalje vode kao nestali.
Vazdušni napadi trajali su 11 sedmica, evidentirano je oko 2. 300 udara u kojima je ispaljeno i bačeno 22.000 tona različitih projektila, uključujući i više od 30.000 kasetnih bombi, a kao posledice su, osim brojnih ljudskih žrtava, ostali teško su oštećeni vojni objekti, infrastruktura - putevi, pruge, mostovi, fabrike, škole, pojedine zdravstvene ustanove, desetine vojnih postrojenja i radara, ali i civilnih radio i TV predajnika, među kojima i toranj na Avali, koji je srušen 29. aprila.
Procena materijalne štete prouzrokovane na uništenim i oštećenim objektima i infrastrukturi nikada nije zvanično objavljena, a u javnosti su pominjane brojke od nekoliko desetina pa sve do 100 milijardi američkih dolara.
Vojska tadašnje SRJ jednim od svojih najvećih uspeha u odbrani teritorije i građana dveju republika koje su činije tadašnju Jugoslaviju, smatra obaranje američkog lovca-bombardera F-117A, takozvanog „nevidljivog“, kojeg je protivvazdušna odbrana Vojske SRJ srušila 27. marta 1999. godine u atar sremskog sela Buđanovci, što je ocenjeno kao „najveće poniženje ratnog vazduhoplovstva SAD i NATO“.
Vazdušni napadi okončani su potpisivanjem tzv. Kumanovskog sporazuma 9. juna 1999, a dan kasnije usvojena je Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN, nakon čega je usledilo povlačenje snage vojske i policije sa Kosova, na čijoj teritoriji je uspostavljen civilna misija Ujedinjenih nacija (UNMIK).
Po podacima UNHCR-a, Kosovo je od dolaska mirovnih snaga napustilo 230.000 Srba i Roma, a vratilo se 800.000 izbeglih Albanaca.
Godišnjica početka napada biće danas obeležena nizom manifestacija posvećenih poginulima i polaganjem venaca i cveća na spomenike.
Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin položio je danas u Ulici kneza Miloša u Beogradu venac na spomen-ploču pripadnicima MUP koji su poginuli tokom bombardovanja i poručio da Srbija nikada neće zaboraviti taj zločin i prestati da traži pravdu.
Kako se navodi u saopštenju, Vulin je rekao da je NATO agresija na Jugoslaviju poslednji veliki, nekažnjeni zločin u 20. veku.
„Nijedan vojnik, nijedan policajac nije zalužio da umre. Svaka smrt čoveka koji je branio svoju zemlju je zločin. Zato tako licemerno zvuči kada nam stignu poluizvinjenja u kojima se kaže da žale zbog toga što su ubijali našu decu“, rekao je Vulin.
Centralna manifestacija, „Dan sećanja na stradale u NATO agresiji“, biće u Kombank dvorani u Beogradu, prisustvovaće i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Vojni sindikat Srbije i Institut za srpsku kulturu održaće međunarodni naučni skup "NATO agresija na SRJ" na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.
Na spomenik deci stradaloj tokom NATO agresije u beogradskom parku Tašmajdan vence će poliožiti ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević i zamenik gradonačelnika Goran Vesić.
Pomoćnik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović položiće u tom parku venac na spomenik „Zašto“, poginulim radnicima Radio-televizije Srbije (RTS).
Proslavljeni glumac Vlasta Velisavljević umro je u 95. godini, od posledica korona virusa
Vlasta Velisavljević prošle nedelje je primljen u KBC "Dragiša Mišović", gde je intubiran, međutim slavni glumac nažalost je izgubio bitku sa opakim virusom, potvrdila je njegova supruga Nada za portal B92.
Ona je pre nekoliko dana za medije govorila o njegovom zdravstvenom stanju.
- To se desilo onako iznenada, stalno je proveravao zdravlje. Cele prošle godine nismo izlazili, sve su nam donosili do vrata. Sada je izlazio malo oko registracije kola, i mislim da se tada zarazio. Ipak ima nade, dobri lekari brinu o njemu - rekla je prošle nedelje Vlastina supruga Nada za domaće medije.Vlasta je bio doživotni počasni član Jugoslovenskog dramskog pozorišta, a imali smo prilike da ga gledamo u čak 350 uloga u pozorištu i kraj malih ekrana..
Nedavno je i sam govorio o tome da je u strahu od korone, te da se čuva.
- Čuvao sam se i još se čuvam. Gadno je kada imate neki problem druge vrste što se tiče zdravlja, pa onda zbog korone druge delatnosti u medicini ne rade ili sa smanjenim kapacitetom. Sve je donekle zatvoreno. Sada ne možemo da se kontrolišemo kao ranije. Ili možemo manje. Kao i ostali svet, tako se čuvam i ja. Svet se bori i ja zajedno sa svetom - rekao je nedavno Vlasta povodom teške situacije u celom svetu zbog pandemije korona virusa
Sve dosadašnje mere ostaju na snazi, odlučeno je danas na sednici Kriznog štaba, saznaje "Blic". Zasedanje je završeno stavom medicinskog dela Štaba da nema otvaranja tržnih centara i kafića.
Na današnjoj sednici donete su i nove mere: đaci u manjim grupa moći će da dođu u školu, popravljaju ocene i budu ocenjeni, a ulazak u Srbiju biće moguć sa uverenjem o primljene obe doze vakcine.
Krizni štab je usvojio zahtev Ministarstva prosvete da se omogući učenicima da u manjim grupama, uz striktno poštovanje epidemioloških mera, mogu da dođu u školu i budu ocenjeni. U skladu sa odlukama Kriznog štaba, Ministarstvo će definisati jasno uputstvo i proslediti ga školskim upravama.Kada je reč o granici i uslovima ulaska u Srbiju odlučeno je da naši državljani i stranci mogu pokazati uverenje o primljenoj vakcini.Prema nezvaničnim navodima u odluci je i da vakcinacija treba da bude obavljena na teritoriji Srbije. Putnici moraju da imaju obe doze to jest da su vakcinisani i revakcinisani osim astra zeneke gde je dovoljna jedna doza jer je revakcina nekoliko meseci kasnije.
Sve mere koje su važile do sada ostaju do daljnjeg što uzači da su zatvoreni i ovu nedelju tržni centri i ugostiteljski objekti.
Epidemiolog Predrag Kon izjavio je danas da su glavno mesto nepoštovanja mera ugostiteljski objekti, prvenstveno kafići i restorani i da je otvaranje bašti ugostiteljskih objekata „realan zahtev u nekoj perspektivi“ kada, kako je rekao, aktivnost virusa počne da pada. On je istakao da je potrebno naći način da se pomogne sektoru ugostiteljstva, ali i ponovio da je najugroženiji zdravstveni sistem.
Kon je rekao da će s obzirom na najavu toplijeg vremena, pitanje otvaranja bašti sigurno biti stavljeno na dnevni red sednica Kriznog štaba za suzbijanje epidemije.
„Nije istina da u kafićima ne može da se sprovede poštovanje mera, da se nose maske čak i kad se pije kafa. Ako hoćete da sprovedete to itekako možete ali problem nastaje što se sve odjednom pretera. Mi smo vrlo sposobni da izbegnemo razne zabrane“, rekao je Kon za televiziju Pink.
Njegova izjava došla je nakon što je Vlada donela nove mere, koje su od juče na snazi, a prema kojima zatvoreni ostaju ugostiteljski objekti i tržni centri, dok uslužne delatnosti, prehrambene prodavnice, bioskopi, pozorišta, galerije i biblioteke mogu da rade uz poštovanje strogih epidemioloških mera.
Govoreći o otvaranju uslužnih delatnosti, poput frizerskih salona i teretana posle samo pet dana zatvaranja, Kon je rekao da to „zaista“ nije dovoljno da bi se zaustavila cirkulacija virusa, ali i ponovio da je u pitanju „ekonomski diktat“ što, kako je rekao, može lično da razume.
„To svakako otežava sprečavanje kontakata kad otvorite mogućnosti maloprodaje, ali i tu postoji uslov od devet kvadrata po osobi. Ako bi se poštovale ove mere, a već smo ranije utvrdili da se ne poštuju, mogli bismo u ovoj situaciji da obezbedimo stabilizaciju aktivnosti virusa“, rekao je član Kriznog štaba za suzbijanje epidemije.
Dodao je da društvo treba da nađe način da pomogne sektoru ugostiteljstva ali i ponovio da je najugroženiji zdravstveni sistem koji je po njegovim rečima, na ivici opstanka.
„I za ovo što je pušteno da radi, zdravstveni radnici kažu da je cirkus“, rekao je Kon ali i dodao da se kod većine građana vidi da postoji solidarnost sa zdravstvenim radnicima.
Govoreći o vakcinaciji, Kon je rekao da mu se ne sviđa što mediji daju prostora za razgovore da vakcina protiv koronavirusa nije potrebna.
„Mislim da je pogrešno da se ljudima koji decenijama govore protiv svake vakcine daje medijski prostor. Imate između jedan i dva odsto građana koji nikad neće primiti vakcinu, oni su u to duboko ubeđeni kao najortodoksniji vernici“, rekao je epidemiolog i odbacio kao „dokazano neistine“ navode da postoje manjinske grupe poput vegana, koje ne oboljevaju od koronavirusa.
Najavio je i da će na sutrašnjoj sednici Kriznog štaba biti reči i o tome kako će se nastava odvijati u narednom periodu.
„Još uvek se procenjuje da je za najmlađe osnovce manji rizik, ali svako dete koje ima bilo kakve respiratorne probleme ne bi trebalo da bude u školi“, naveo je epidemiolog.
Upitan za nedavni skup ispred spomenika Stefanu Nemanji u centru Beograda na kom je više desetina građana igralo kolo bez maski i poštovanja distance, Kon je rekao da to ne doživljava tragično kao neke njegove kolege.
„To je očigledna potreba za životom, ali je strašno uvredljivo za zdravstvene radnike u kovid centrima", zaključio je on.
U Srbiji je, prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ koji su objavljeni na sajtu covid19.rs, koronavirus juče potvrđen kod 4.769 građana Srbije među 14.474 testirana. Poslednjih dana primetan je i povećan broj preminulih, a samo u toku jučerašnjeg dana bitku sa virusom izgubile su 32 osobe.
On je rekao danas da je Srbija peta u Evropi po broju novoobolelih na 100.000 državljana i da se intenzivno širi britanski soj virusa koji se lakše prenosi i završava težim oblikom bolesti.
Šef kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji Marijan Ivanuša izjavio je danas da je Srbija peta u Evropi po broju novoobolelih na 100.000 državljana, i da je epidemijska situacija ozbiljna.
Ivanuša je za Radio televiziju Srbije rekao da se intenzivno širi britanski soj virusa koji se lakše prenosi i završava težim oblikom bolesti, i ocenio da je potrebno da se promeni ponašanje i da se ljudi što pre vakcinišu.
„Znamo kako se prenosi virus, to su bliski kontakti među ljudima“, naveo je Ivanuša i rekao da bi to trebalo sprečiti, da je potrebna distanca, korišćenje maski, higijena ruku, respiratorna higijena i izolacija obolelih.
Prema njegovim rečima korisne su sve mere koje sprečavaju kontakte i imaju efekat ako se poštuju, kako je ocenio, u čitavoj Evropi pogoršava se situacija i mere bi trebalo da budu na snazi „dok ne daju rezultate“.
„Što se više pridržavamo mera, ranije će biti vidljiv rezultat. Ako nećemo da poštujemo mere, onda ovakva situacija ne da će da traje, nego će se pogoršati“, upozorio je on.
Ivanuša je podsetio da su mnoge države uvele ponovno potpuno zatvaranje i policijske časove.
„Zato pozivam ljude da poštuju osnovne mere, jer je to osnov snega. Ako ne, doći će još oštrije mere jer će situacija da se pogorša“, rekao je on.
Naveo je da se nadao da će prve vakcine u Sribju iz „Кovaksa“ stići krajem marta, a da sada veruje da će to biti početkom aprila.
Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon izjavio je juče da je medicinski deo Kriznog štaba imao jasan stav da bi sve trebalo da bude zatvoreno najmanje 14 dana da bi se zaista spustio nivo aktivnosti virusa, ali je dodao da postoji ekonomski dikatat.
Upozorio je da je zdravstveni sistem na ivici propasti i da ga jedino poštovanje mera može sačuvati.
Poslednjih dana u zemlji se beleži i povećan broj preminulih, a samo u toku jučerašnjeg dana bitku sa virusom izgubile su 32 osobe.
Istakla je da i da je porast usledio zbog povećanog broja zaraženih širom sveta. Povećanje rasta obolelih je delimično posledica širenja varijante koja se prvi put pojavila u Velikoj Britaniji, a sada cirkuliše na mnogim drugim mestima, uključujući istočnu Evropu.
Drugi stručnjak SZO Majkl Rajan izjavio je da bi svako ublažavanje epidemioloških mera trebalo da podrazumeva strogi nadzor zaraze i visok nivo vakcinacije. Dodao je da samo vakcinisanje nije dovoljno.
Glumica Danijela Štajnfeld je u beogradskom Višem tužilaštvu navela je da je glumac, opozicioni političar, bivši ministar i član Demokratske stranke Branislav Lečić misteriozni moćnik iz filmske industrije koji ju je silovao.
Ova 37-godišnja glumica o svemu je progovorila za sajt "Insajder".
"Mene je silovao moj kolega i dragi prijatelj Branislav Lečić, u maju 2012. godine. Posle četiri dana igrali smo predstavu. Bila sam u šoku. Htela sam odmah da zovem policiju, ali sam razmišljala šta će se desiti. Morate da razumete to stanje", rekla je, između ostalog, u svojoj ispovesti Danijela Štajnfeld za "Insajder".
"To se desilo 7. maja 2012. godine, bili smo zajedno u predstavi Dnevna zapovest u Beogradskom dramskom, mi smo radili aktivno zajedno... Išli na gostovanja, družili se. I u jednom momentu on je predložio da se vidimo, htela sam da mi da neki potpis, to je bila jedna potpuna nebuloza, naravno, mi smo se viđali često, nije bilo prvi put da sednem sa njim u kola...
Tako da nije bilo ništa neuobičajeno, s tim da je on mene te noći, na moje moljenje i plakanje i na moje ne, on je mene odveo negde gde ja nisam znala gde sam, gde ja nisam mogla da izađem iz tog prostora, to je bilo van Beograda, negde na obroncima Beograda, ja ne znam gde je to bilo, usred noći... I tamo me je mučio, i tamo me je silovao. Ja sam govorila ne, neprestano, dok god sam mogla.
To je bilo jako veliko mučenje, psihološko, emotivno, fizičko i seksualno. U jednom momentu nisam mogla da govorim, nisam mogla da stojim, nisam mogla da podignem ruke. Ridala sam strašno... Onda me je vratio kući i posle četiri dana smo igrali predstavu."
Podsećamo, Danijela Štajnfeld je prvi put u svom filmu "Zaceli me" izjavila da je silovana.
"Posle silovanja poveravala sam se jedino svom laptopu. Snimala sam male video-zapise, koji su na kraju završili u dokumentarcu. Oni su danas jedan dragoceni testament, jer pokazuju kako se žrtva ponaša nakon zlostavljanja", rekla je Danijela tom prilikom.Danijela Štajnfeld je tada rekla i da veruje da će dokumentarcem poslati snažnu poruku i ohrabriti žene da prijave nasilje.
"Strašan je onaj zid tišine i srama da je žrtva silovanja na neki način sama doprinela da joj se taj zločin dogodi. To nije istina, ne možete vi nikoga naterati da vas siluje...", poručila je glumica, a kako je ceo slučaj tekao od premijere filma u kome je otkrila do danas pročitajte u odvojenoj vesti.
Danijela Štajnfeld najpoznatija je domaćoj javnosti po ulozi Mariole u filmu Ivkova slava Zdravka Šotre.
Srbije da prizna Kosovo, EU pomaže u sprovođenju reformi, na Kosovu temavelike Albanije"nema nikakvu ulogu", samo opušteno.
Ovo je, ukratko, lukavi plan EU koji je prethodnih dana iznela Viola fon Kramon-Taubadel, izvestiteljka Evropskog parlamenta za Kosovo, koja inače priznaje da sebe smatra lobistkinjom za Kosovo, "ali ne plaćenom".
Sada je veliko pitanje: kako se Evropi dogodila fon Kramon? Da li je ovo zaista najbolje i najkreativnije što EU ima? Kako smo došli do njenog rafala opštih mesta, iako se do pre godinu-dve vodila ozbiljna debata na međunarodnom nivou o rešenju za kosovsko pitanje? Pominjani su modeli Olandskih ostrva, Južnog Tirola, dve Nemačke. Danas, na žalost, na stolu imamo "o-ruk" model, iliti "potpiši priznanje i ćao".
Političari kopiraju rešenja iz video-igrica
Ognjen Pribićević, bivši ambasador Srbije u Berlinu i Londonu, kaže za "Blic" da izjava nema veću političku težinu, ali da je ona deo šireg trenda koji pokazuje političko i intelektualno urušavanje u EU i SAD kada je u pitanju rešavanje kosovskog problema.
- To je tipičan primer pojednostavljenog i činovničkog pristupa izuzetno složenom pitanju koje zahteva veliki intelektualni napor i vreme, a možda i nije rešivo u ovom vremenu. Ova izjava iznova pokazuje da već duže vremena u EU nema intelektualnog kapaciteta da se sagleda vreme i problemi u kojima živimo i predloži adekvatno rešenje. Situacija sa vakcinama to samo potvrđuje. Nažalost, slična je situacija i sa Sjedinjenim Državama. Dovoljno je setiti se ko su nekada bili savetnici za nacionalnu bezbednost predsednika, Kisindžer i Bžežinski, a ko je na tim pozicijama u poslednje dve decenije - kaže Pribićević.šenja iz kompjuterskih igrica, pa imamo i situaciju u kojoj se ljudima, narodima i državama govori da ako uradiš to i to dobićeš 4 ili 10 bodova, a ako uradiš to i to otvorićeš poglavlje 369, a onda 422, i približićeš se svom cilju za 10 ili 15 godina. To svakako nije put za rešavanje složenih problema kao što su članstvo Srbije ili drugih zemalja Zapadnog Balkana u EU, kosovski ili izraelsko-palestinski problem, na primer - upozorava Pribićević.
Toksični koktel bede, nacionalizma i velike Albanije
S jedne strane imamo spisak lepih želja izvestiteljke Fon Kramon, a s druge strane tragično stanje u protektoratu Kosovo. Korona kosi građane, vakcine nema, ekonomija je u sunovratu, odliv mozgova i mladog stanovništva je rekordan, a suprotno očekivanjima je čak i pad nataliteta tu najveći na čitavom Balkanu.
Kobajagi nezavisno, a nepriznato; kobajagi država, a zapravo protektorat, Kosovo je jedna od najbesperpektivnijih pokrajina u Evropi, kako pokazuje niz najnovijih vesti i statističkih podataka. I diplomate odatle beže samo kad im se ukaže prilika.Šta će se dogoditi takvom Kosovu ako bude međunarodno priznato? Šta bi tada proizveo toksični koktel etničkog zanosa, siromaštva, ideje velike Albanije i birokratske pasivnosti EU? Šta ćemo ako se sukob prelije u Makedoniju i Crnu Goru?
Možemo samo da strepimo. Jer, teško da iko vidi stabilnost i sigurnost u (samo)zavaravanju Fon Kramen da na Kosovu tema velike Albanije "nema nikakvu ulogu".
Vakcine su "opasne"?!
I dok tema velike Albanije očigledno nije opasna, potpuno suprotno se ocenjuje kampanja masovne vakcinacije u Srbiji koju su, inače, i najugledniji svetski mediji poput "Njujork tajmsa" ocenili kao veliku pobedu Srbije.
Fon Kramon smatra da se unutar EU "zanemaruju geopolitičke implikacije procesa vakcinacije u Srbiji", pre svega kada je reč o ruskoj vakcini "Sputnjik V".O efikasnosti te vakcine, kaže, još ne postoje nezavisni podaci, a skandal s dopingom je pokazao u kojoj meri politika u Rusiji može da manipuliše s naučnicima, prenosi "Dojče vele" (DW).
Austrijski poslanik Lukas Mandl, drugi izvestilac za Kosovo, ocenjuje da "politika vakcinacije u Srbiji nije uspešna, nego opasna", jer se uklapa u pokušaje iz inostranstva da se izazovu sukobi unutar EU i da se ona na taj način podeli.
Igra dobrog i lošeg policajca
Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam kaže da su posle odlaska Trampa Sjedinjene Države i EU postigle dogovor o partnerstvu i da nije isključeno da će to sada biti igra dobrog i lošeg policajca.
- Bajdenova administracija će insistirati na sporazumu o međusobnom priznanju, dok će EU imati relaksiraniji pristup. Miroslav Lajčak, koji je jedini merodavan zvaničnik, pominje sporazum o normalizaciji odnosa, što ostavlja prostor za različita tumačenja - kaže Popov.Popov ističe da je sada neko "međustanje", pa da tako treba gledati i na sve izjave.
- Očekivaće se od Kosova formiranje Zajednice srpskih opština, pa će se ići dalje u pregovore, ali postoji i notorna činjenica: niti će Priština moći da ima kontrolu nad severom Kosova, niti će Beograd imati kontrolu nad područjem južno od Ibra. Za to mora da se nađe rešenje, a to nije ni malo jednostavno - kaže Popov.
Osobe koje su preležale koronu, a nisu verovale da virus postoji, sada kažu da bi nosili pet maski samo da se ne bi ponovo zarazili, rekao je za RTS vršilac dužnosti direktora KC Kragujevac Predrag Sazdanović.
Istakao je da je država obezbedila sve za lečenje kovida, ali da će oni koji negiraju strah od koronavirusa morati sami da obezbede svoje grobno mesto, pošto ovaj virus ubija.
- Moramo da pošaljemo jasnu poruku da ono što se sad nama dešava je celokupan presek naše zajednice. Svi smo zajedno u ovome i u zajednici je prirodno da postoje oni koji su skloni da ne veruju, skloni su da izmišljaju. Možda bismo mogli da pričamo o strahu, da u podsvesti svega ovoga što smo svesni, i internet zajednice i ovih demonstracija nesrećnih koje su bile za vikend, postoji strah - naveo je Predrag Sazdanović tokom gostovanja u Jutarnjem programu RTS-a.
"Sve to će se preliti u kovid bolnice"
Istakao je da su i lekari osećali strah još u martu prošle godine, ali da su ga prevazišli, kao i da razmišljaju na dnevnom nivou kako ćemo da odgovorimo na sve izazove koji se dešavaju.
Prema podacima SZO, Srbija je peta u Evropi po stopi novozaraženih na 100.000 stanovnika. Sazdanović je naveo da će se sve to preliti u kovid bolnice širom zemlje.
- Sve do jednog. Tačno se zna procenat. Sve smo već naučili. Naučili smo kako virus mutira, naučili smo šta mu je filozofija života virusa. Mi smo otvorili novi respiratorni centar u Kragujevcu, to je 'Zastavin' centar - kazao je Sazdanović.Dodao je da će sutra biti za kovid sistem u Kragujevcu biti otvorena Klinika za psihijatriju sa 50 novih kreveta.
- Sve je to posledica. Uzrok se zna - istakao je Predrag Sazdanović.
Naglasio je da je kod građana u pitanju elementarni strah od smrti.
- Ovde se govori o tome da li neko ima strah od smrti veći ili manji. Oni koji su racionalizovali svoj strah, oni će se štititi, čuvati, možda čak i preterano, odmah stati prvi u red za vakcinaciju, ili će biti nekog racionalnog straha, reći će sačekaću da vidim reakciju, pa ću se vakcinisati posle 15, 20 dana i dalje ću se štititi - kazao je Sazdanović.
Istakao je da postoje i ljudi koji podsvesno vrše negaciju straha i da oni ne veruju da virus postoji.
- Lakše im je da žele da ne postoji, nego da se suoče sa strahom da je to pored nas - naglasio je Sazdanović.
"Moraćete da obezbedite grobno mesto"
Dodao je da je država obezbedila sve i da se uvodi terapija antitelima, a dostupni su i respiratori, rentgen mašine, "haj-flou" mašine, najmoderniji lekovi, ali i da ceo sistem ima veliku podršku.
- Država neće moći da vam obezbedi, moraćete sami da obezbedite i vaše grobno mesto, vašu pogrebnu opremu i vašeg sveštenika, jer ovaj virus ubija i tu priče nema. Sve van toga su priče, jednostavno su prazne i ne odgovaraju istini - istakao je Sazdanović.
Kako je naveo, postoje stvari koje mogu da se predvide.
- Ako znamo da će za Sretenje da bude masovnog druženja naroda, ne možete da budete tu slepi, da ne znate šta će se desiti iza toga i to je prosta logika - kazao je Predrag Sazdanović.
"Od 100 prisutnih, 80 će se razboleti"
Kada je reč o skijalištima, Sazdanović je objasnio da na ski-stazama mogućnost za zaražavanje iznosi od pet do sedam odsto, pošto skijaši nose maske i na otvorenom su prostoru.
Naveo je da u Kragujevac stižu pacijenti iz cele Šumadije i da u tu bolnicu dolaze najteži pacijenti od Aranđelovca do Novog Pazara, a da se pacijenti iz Jagodine, Ćuprije i Paraćina prebacuju u kovid bolnicu u Kruševcu.
- Možda nas najgore tek očekuje. Mi to ne znamo. Mi se samo pitamo šta bi bilo da nije bilo vakcinacije. Mi sad imamo 250 pacijenata, imamo dnevno 150 pregleda. Možda bi cela Srbija imala 10.000 novozaraženih da nije bilo vakcinacije. To je moje kontrapitanje na pitanje, a šta se desilo kad smo se vakcinisali? Čekajte, šta bi bilo da se nismo vakcinisali - rekao je Sazdanović.
Napomenuo je da je u Kragujevcu prvu dozu vakcine do sad primilo 50.000 građana i da su oni koji su primili i samo jednu dozu vakcine imaju lakšu kliničku sliku i da su primali male doze kiseonika i brže otpuštani kući.
"Čačanski i beogradski virus nisu isti"
Govoreći o novim sojevima virusa, Predrag Sazdanović je rekao da su tokom četiri talasa primećene četiri faze i da se tokom svake od njih razlikovala klinička slika.
- Ova sad u martu, liči na ono što smo imali u julu. To znači masovno zaražavanje sa velikim brojem pacijenata koji traže kiseoničnu potporu. U decembru smo imali lakše kliničke slike sa još većim brojem zaražavanja. Tada smo imali 380 hospitalizovanih, sada imamo 250, 260, ali su procentualno veći broj - kazao je Sazdanović.
Dodao je da ne treba da se gubi snaga oko toga koji je soj u pitanju, pošto virus brzo mutira.
- Mi u šali kažemo da čačanski virus i beogradski virus nisu isti. Postoji jedna informacija, na Islandu su uspeli da tu epidemiju ograniče vrlo strogim merama, ali su uspeli na nekih 28.000 obolelih svima odrade gensku strukturu virusa. Znate li koliko ima tipova virusa na 28.000 bolesnih - 345 vrsta virusa - naveo je Sazdanović.
Poručio je da je potrebno da se bavimo prevencijom, a da je ključna stvar da se bavimo vakcinacijom koja je jedino efikasno sredstvo.